20/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Responsive Advertisement

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΡΟ Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, ο Φοίνικας έκανε τα εύκολα-δύσκολα, νίκησε την Λαμία με 3-2 και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Σύρο.

Κανονικά τον οικοδεσπότη του θα έχει το φετινό φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ανδρών, καθώς ο Φοίνικας έστω και αν δυσκολεύτηκε απίστευτα μένοντας πίσω με 2-0, κατάφερε να νικήσει την Λαμία με 3-2 ( 20-25, 24-26, 25-17, 25-23, 15-11) και να πάρει το ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για την διοργάνωση που θα γίνει στην Σύρο.

Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με την Λαμία να κοντράρει στα ίσια τους γηπεδούχους και μάλιστα να προηγείται με 2-0 παίρνοντας με άνεση το πρώτο σετ και στις λεπτομέρειες το δεύτερο. Κάπου εκεί οι νησιώτες ανέβηκαν και αρχικά μείωσαν με άνεση και όλα παίχτηκαν στο τέταρτο και πιο κρίσιμο σετ του ματς. Εκεί που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-22, όμως λόγω της σφοδρής κακοκαιρίας έσβησαν τα φώτα και διακόπηκε ο αγώνας για 12 λεπτά. Όταν συνεχίστηκε οι γηπεδούχοι με όπλο το σερβίς του Ντόκιτς έκαναν την τεράστια ανατροπή και παίρνοντας με άνεση το πέμπτο σετ, έφτασαν στην μεγάλη νίκη-πρόκριση.
Τα σετ: 20-25, 24-26, 25-17, 25-23, 15-11
Φοίνικας (Παβλίσεβιτς): Μιγιαΐλοβιτς 14 (12/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 32% άριστες), Ντάμποβιτς 5 (2/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 31 (19/39 επ., 7 άσοι, 5 μπλοκ), Λάππας 3 (3/4 επ., 38% υπ. - 15% άριστες), Σμαραγδής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης –λ (58% υπ. - 33% άριστες) / Παπαδόπουλος Π. 6 (5/16 επ., 1 άσο, 66% υπ. – 25% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πέκμανς 1 (1/3 επ.).
Λαμία (Κατσιγιάννης) Γκιρτζίκης 17 (11/15 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (16/32 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 21% άριστες), Τεσέιρα 10 (9/19 επ., 1 άσο, 62% υπ. - 30% άριστες), Χήρας 7 (2/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μίσιτς 14 (10/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (64% υπ. - 43% άριστες) / Μαδούρας.
Η γνώμη του πάγκου
Ράτκο Παβλίσεβιτς: «Πάντα το Κύπελλο έχει μεγάλες συγκινήσεις. Είναι ένα παιχνίδι, δεν έχεις περιθώρια για λάθη. Δεν παίξαμε καλά στην αρχή, αλλά είναι σημαντικό το ότι δεν τα παρατήσαμε και κυρίως στο 17-22 του δ’ σετ. Εκεί παίξαμε στο δικό μας επίπεδο. Έχουμε αρκετά νέα παιδιά στην ομάδα, όλοι ήθελαν την πρόκριση για να είμαστε μαζί με τους κορυφαίους κι αυτό σίγουρα προκάλεσε πίεση ενώ είχαμε απέναντι μας μια ομάδα που είναι βελτιωμένη και ήρθε εδώ να παίξει ελευθέρα».
Θανάσης Κατσιγιάννης: «Μπράβο στους παίκτες μου για την εμφάνιση και καλή συνέχεια στην ομάδα της Σύρου στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο»