Responsive Advertisement

Διπλό ...Ελπίδας στην Βούλα

Τι και αν η Θέτιδα παρουσιάστηκε ενισχυμένη με τις δυο νεοαποκτηθείσες παίκτριές της Εσντέλ και Γιόβιτς να κάνουν ντεμπούτο.

του Παντελή Λώλη

Τι και αν η Θέτιδα παρουσιάστηκε ενισχυμένη με τις δυο νεοαποκτηθείσες παίκτριές της Εσντέλ και Γιόβιτς να κάνουν ντεμπούτο. Η Ελπίδα Αμπελοκήπων είχρ τις λύσεις και με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 27-25) πέρασε ατσαλάκωτη από την Βούλα στην 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, η Ελπίδα είχε τον έλεγχο (8-5, 12-16) και διατηρούσε μικρή αλλά σημαντική διαφορά από τις γηπεδούχες που ακολουθούσαν στο σκορ αλλά έκαναν λάθη τα οποία εκμεταλλευόταν ο αντίπαλος που έφτασε πρώτος στο 0-1 σετ (21-25).

Η Θέτιδα μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και μάλιστα προηγήθηκε 8-7 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ αλλά και πάλι η Ελπίδα βρήκε τις λύσεις για να κάνει το 0-2 (19-25).

Οι γηπεδούχες δεν τα παρατούσαν και προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό και σωστά πατήματα ώστε να μειώσουν. Η Ελπίδα ένιωθε την «ανάσα» της Θέτιδας μέχρι το τέλος (11-10, 19-20) αλλά στο φινάλε οι παίκτριες του Χρυσομμαλίδη πιο ψύχραιμες στη λεπτομέρεια έκαναν το 0-3 σετ με 25-27. «Μετά από αυτή την ήττα τα περιθώρια δυσκολεύουν και θα πρέπει όχι μόνο να κερδίσουμε κάποια ματς με αντιπάλους του ίδιου επιπέδου αλλά θα πρέπει να κάνουμε και κάποιες εκπλήξεις για να μπορέσουμε να κρατηθούμε. Επομένως κανείς δεν μπορεί να πει από τώρα τι θα συμβεί μετά» σχολίασε η Γεωργοπούλου μετά τη νέα ήττα της ομάδας της ενώ ο

Χρυσομαλλίδης για την Ελπίδα είπε:

«Είναι μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια. Θεωρώ ότι πέρα από την καλή αποδοσή είχαμε και την ουσία και γι αυτ ήρθε αυτό το αποτεέλεσμα. Θεωρώ ότι είναι μια καλή νίκη ψυχολογίας και ουσίας. Συγχαρητήρια και στην ομάδα της Θέτιδας και νομίζω ότι με τον καιρό θα δείξει το πρόσωπό της».

Οι συνθέσεις:

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Νότη, Μπολέτου Κ., Καλαντάτζε, Γουίλσον, Μπολέτου Μ., Καλανταρίδου, Σουπιώνη (λ), Παπάζογλου, Μυλωνά,

Θέτις Β. (Γεωργοπούλου) Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Αργυροπούλου, Χριστινίδου, Τοντάι, Εσντέλ, Ξυντάρα (λ), Γιόβιτς, Μελετιάδη, Λεωνίδου