Responsive Advertisement

Ο Βαζαίος πρωταγωνίστησε στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα των ΗΠΑ

ΣΤΗ ΜΙΝΕΑΠΟΛΗ

Ο Ανδρέας Βαζαίος ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος κολύμβησης των ΗΠΑ, που ολοκληρώθηκε στη Μινεάπολη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και ήταν ο κορυφαίος αθλητής του Νορθ Καρολάινα Στέιτ, το οποίο κατέλαβε την τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης με 385 βαθμούς.

Ο Βαζαίος αναδείχθηκε πρωταθλητής NCAA στις 200 γιάρδες πεταλούδα με χρόνο 1:38.60, ενώ για δεύτερη συνεχή χρονιά πανηγύρισε με την ομάδα του τη νίκη στη «σκυταλοδρομία» 4Χ200 γιάρδες ελεύθερο, όπου τερμάτισαν σε 6:05.31, βελτιώνοντας το δικό τους ρεκόρ αγώνων.

Ο Έλληνας κολυμβητής ήταν επίσης δεύτερος στις 200 γιάρδες μικτή ατομική με 1:39.97, χάνοντας «στο νήμα» από τον Γιαν Σβιτκόβσκι (1:39.54), στην πρώτη κούρσα ιστορικά όπου δύο αθλητές κατέβηκαν το 1΄40΄΄. Στη συγκομιδή του είχε και μία τρίτη θέση σε ένα αγώνισμα που δεν ειδικεύεται, τις 100 γιάρδες ύπτιο, όπου πέτυχε επίδοση 44.81.

Ο Βαζαίος έγινε ο δεύτερος Έλληνας που κατακτά τίτλο στο NCAA σε ατομικό αγώνισμα, μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ, πρωταθλητή στις 50 γιάρδες ελεύθερο το 2014.