20/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Responsive Advertisement

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 63-52 (VID)

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Ιταλία (63-52) στο Βόλο για την πρώτη νίκη της στη δεύτερη φάση του U18 Eurobasket κι επέστρεψε στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην 8άδα.

Με το Διονύση Σκουλίδα να σκοράρει 10 πόντους για το 13-8 στο 6' και τους Χαραλαμπόπουλο & Παπαγιάννη ν' ακολουθούν η «γαλανόλευκη» δε δυσκολεύτηκε να επιβάλλει το ρυθμό της και να κυριαρχήσει απ' τα πρώτα λεπτά στο ΔΑΚ Νέας Ιωνίας.

Η Ιταλία προσπάθησε ν' αντιδράσει μέχρι το ημίχρονο, αλλά η Ελλάδα είχε τις απαραίτητες λύσεις και δεν της το... ξέκοψε μία και καλή στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας και στο +22 (52-30 στο 30').
Το τελικό +11 (63-52) ήταν αρκετό για την πρώτη ελληνική νίκη στον στ' όμιλο της τελικής φάσης κι αναμένεται η συνέχεια!
Τα δεκάλεπτα: 24-11, 32-22, 52-33, 63-52
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 8 (9ρ., 3ασ.), Ντουζίδης 3, Μιλεντίγεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος 2, Σκουλίδας 17 (6ρ.), Χρηστίδης, Δίπλαρος 2, Σκορδάς, Παπαγιάννης 13 (10ρ.), Χαραλαμπόπουλος 16 (7ρ. 3ασ.)
Ιταλία (Καπομπιάνκο): Σγκορμπάτι 3, Λα Τόρε 4, Κάντι 4, Τσεζάνα 3, Κόστα 5, Καρότι 4, Μπόλπιν, Μορέτι, Μπουκαρέλι, Τοτέ, Γκουαρίλια, Νουοχουότσα